JUDr. Václav AMORT, CSc. L 3
Český báňský úřad Praha
Práce na návrhu zákona byly zahájeny v září roku 2005 v návaznosti na usnesení Bezpečnostní rady státu z července roku 2005, jehož předmětem byl požadavek zajistit státní odborný dozor při provozu podzemních staveb a objektů a zajistit pro případné zásahy v těchto objektech kvalifikovaný záchranářský systém. Následně Vláda České republiky přijala v září 2005 usnesení, jímž uložila připravit návrh právní úpravy, která zajistí přísný dohled nad předáváním výbušnin, jejich dovozem a vývozem i tranzitem výbušnin pro civilní použití přes území České republiky s termínem předložení do 30. 6. 2006.
Cílem navržené právní úpravy je navodit vyvážený právní režim, který státu zajistí kontrolu nad pohybem výbušnin a zamezí možnostem jejich zneužití, odcizení nebo ztráty, a na druhé straně nezkomplikovat správní procesy spojené s předáváním, dovozem, vývozem nebo tranzitem výbušnin nad míru, která by byla pro podnikatelskou sféru neúnosná.
K přípravě návrhu zákona byla ustavena pracovní skupina složená ze zástupců Českého báňského úřadu, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva vnitra, Ministerstva zahraničních věcí, Generálního ředitelství cel, Bezpečnostní informační služby, Národního bezpečnostního úřadu a Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Jak již bylo naznačeno, navrhovaný zákon se týká dvou okruhů problémů. Prvním z nich je vytvořit právní prostředí pro zajištění státního odborného dozoru nad provozováním podzemních objektů. Podzemní objekty jsou podle dosavadní právní úpravy provozovány řadou institucí, aniž by byla po jejich dokončení a po předání uživateli náležitě dozorována jejich báňsko technická bezpečnost a stabilita. Z tohoto důvodu se navrhuje, aby orgány státní báňské správy vykonávaly státní odborný dozor nad podzemními objekty vytvořenými ražením a aby jejich dozoru podléhaly zejména tunely a štoly delší než 50 metrů, kolektory a spojovací šachty, podzemní objekty sloužící podnikatelským účelům nebo zpřístupněné veřejnosti o objemu větším než 1 000 metrů krychlových a stavby pro účely ochrany obyvatelstva kanalizační stoky nebo stará nebo opuštěná důlní díla zpřístupněná veřejnosti. Z dozoru orgánů státní báňské správy se navrhuje vyloučit objekty, s nimiž hospodaří nebo je užívá Ministerstvo obrany, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo vnitra. Organizace, která provozuje podzemní objekty, by měla podle návrhu ustanovit osobu odpovědnou za provoz podzemního objektu a provádět kontrolu stability podzemních objektů.
V dalších bodech novely se návrh předmětného zákona zabývá zpřesněním dosavadní právní úpravy nebo novou právní úpravou nakládání s výbušninami. Navrhuje se zpřesnit pojmy, které se v právní úpravě používají, včetně obecných povinností při nakládání s výbušninami. Nově se navrhuje upravit používání výbušnin Hasičským záchranným sborem České republiky. Navrhovaná právní úprava vychází ze zásady, že k předávání výbušnin, k jejich dovozu, vývozu nebo tranzitu se vyžaduje povolení, které bude vydávat podle povahy věci buď příslušný obvodní báňský úřad nebo Český báňský úřad. Návrh zákona stanoví náležitosti žádosti a náležitosti rozhodnutí, kterým se povoluje výbušninu předávat nebo ji dovážet, vyvážet nebo povolovat její tranzit přes území České republiky. Návrh zákona též předpokládá součinnost orgánů státní báňské správy s Policií České republiky a s orgány celní správy. Nově je provedena příslušná úprava vztahující se k sankcím, které by mohly orgány státní báňské správy ukládat za porušení povinností souvisejících se žádostí o povolení nebo s dodržováním povinností v povolení zakotvených pro případ předávání, dovozu nebo vývozu výbušnin, včetně jejich tranzitu, nebo za porušení povinností zakotvených přímo v zákoně zapracováním pasáže o správním trestání. Navrhovaný zákon vychází ze zásady, že veškerá řízení vedená podle zákona č. 61/1988 Sb., budou vedena podle správního řádu, aby byla zajištěna přezkoumatelnost rozhodnutí vydávaných orgány státní báňské správy v řízení o žádostech nebo v řízeních vedených z moci úřední. Nově navrhovaná hmotně právní a procesně právní ustanovení si vyžádala i úpravu ustanovení o působnosti obvodních báňských úřadů a Českého báňského úřadu. Český báňský úřad dále připravil k návrhu zákona též návrhy vyhlášek k provedení zákona. Jde o návrh vyhlášky, kterou se stanoví požadavky na bezpečnost a na ochranu zdraví při provozu podzemních objektů, a o návrh vyhlášky, kterou se stanoví vzory žádostí o povolení k předávání, vývozu, dovozu a tranzitu výbušnin.
Návrh zákona byl předán k legislativnímu projednávání Vládě České republiky na sklonku června 2006 a dne 26. července byl projednáván v komisi pro veřejné právo Legislativní rady Vlády České republiky. Komise doporučila po zapracování výsledků jednání další projednávání návrhu zákona podle Legislativních pravidel Vlády České republiky.
I. Vyhlášky Českého báňského úřadu publikované ve Sbírce zákonů
Vyhláška č. 87/2006 Sb., kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě. Vyhláška zejména zpřesnila formulaci úkolu Hlavní báňské záchranné stanice při vybavování organizací a vztah závodní báňské záchranné stanice k hlavní báňské záchranné stanici, řeší ověřování odborné způsobilosti v báňské záchranné službě v režimu vyhlášky č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů, ve znění vyhlášky č. 240/2006 Sb. a organizování a řízení činnosti báňských záchranářů při záchranářské akci.
Vyhláška č. 199/2006 Sb., kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 72/1988 Sb., o používání výbušnin. Vyhláška přináší sjednocení požadavků českých technických norem s ekvivalentními technickými normami členských států Evropské unie, států ESVO, které jsou smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Turecka, pokud zaručují rovnocennou ochranu zdraví a bezpečnosti, právní úpravu způsobu přezkoušení funkční spolehlivosti roznětnic a ohmmetrů a formulaci zpřísnění evidenčních náležitostí při nakládání s výbušninami v organizaci.
Vyhláška č. 200/2006 Sb., kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 99/1995 Sb., o skladování výbušnin. Vyhláška přináší sjednocení požadavků českých technických norem s ekvivalentními technickými normami členských států Evropské unie, států ESVO, které jsou smluvní stranou Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Turecka, pokud zajišťují rovnocennou ochranu zdraví a bezpečnosti při naplnění požadavků na zajištění skladu výbušnin, konstrukčních požadavků na jednotlivé části skladu, elektrických zařízení a ochranu před vlivy elektrické energie a zpřesnění formulace o krátkodobém uložení výbušniny ve zvláštní úschovně určené k použití.
Vyhláška č. 240/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů. Po zhodnocení působení vyhlášky č. 298/2005 Sb. v praxi bylo přikročeno k její novele, a to nejen z podnětu Českého báňského úřadu, ale i z podnětu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, v té části vyhlášky, která se váže na zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace). V textu vyhlášky byla nahrazena slova "v příslušné regulované činnosti" terminologií zaužívanou v báňských předpisech, tedy slovy "při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem". Dále byly zpřesněny definice vedení důlních a podzemních děl a vzorové dokumentace. Nově byla do předpisu zařazena definice technického dozoru s uvedením požadavků pro způsobilost vykonávat funkce technického dozoru pro vedení důlních a podzemních děl a pro výkon technického dozoru při výkonu jiných činností, které s vedením důlních a podzemních děl souvisí. Zpřesněno a upraveno bylo ověřování odborné způsobilosti organizací, provádění periodických zkoušek a uznávání odborné kvalifikace, odborné způsobilosti a jiné způsobilosti příslušníků členských států Evropské unie a jiných než členských států k výkonu příslušné regulované činnosti, pokud je ověřují orgány státní báňské správy.
Vyhláška č. /2006 Sb., kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 35/1998 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany při práci a bezpečnosti provozu důlní dráhy. Vyhláška na základě vyhodnocení provozní praxe, výsledků kontrolní činnosti a vyhodnocení smrtelného úrazu v kolejišti u jedné z organizací, která provozuje důlní dráhu hnědouhelného lomu, nově stanoví požadavky na práci osamělého zaměstnance nebo skupiny osob v kolejišti důlní dráhy. Byl zakotven požadavek, že první vůz sunutého vlaku musí být vybaven akustickou signalizací a nově se definují rizikové činnosti v kolejišti. Povinností organizace před započetím rizikových činností v kolejišti je vypracovat provozní dokumentaci. Za snížené viditelnosti je možno práce při údržbě a opravách zařízení v kolejišti provádět jen při výluce důlní dopravy a při zajištění koleje proti vjezdu vlaku. Nově je též upravena práce skupin v kolejišti a povinnosti technického dozoru a předáka při dozoru nad prací skupin osob pracujících v kolejišti. Vyhláška též ve své příloze nově a přiměřeně k vyhlášce č. 173/1995 Sb. stanoví základní návěsti a zpřesnila některé dosud používané pojmy.
II. Závěrem je třeba ještě zmínit další právní předpisy připravované v gesci ČBÚ
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 415/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při svislé dopravě a chůzi. Návrh vyhlášky byl notifikován Evropské komisi a bude projednán v komisi Legislativní rady vlády ČR.
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 22/1989 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a při činnosti prováděné hornickým způsobem.
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 165/2002 Sb., o separátním větrání při hornické činnosti v plynujících dolech.