Likvidace starých ekologických zátěží po těžbě ropy

v Jihomoravském kraji

 

Jižní Morava je právem spojována s významnými nálezy ropy a zemního plynu. Práce spojené s vyhledáváním a těžbou těchto surovin začaly na přelomu 19. a 20. století a pokračovaly na různé technické úrovni poplatné dřívější době.

Všechny vrty  a těžební sondy však nebyly z různých důvodů zlikvidovány a dnes tvoří spolu se zbytky těžebních zařízení a kališti tzv. staré ekologické zátěže ohrožující svým technickým stavem životní prostředí a především zdroje pitných vod. Nejvyšším stupněm ohrožení jsou vrty – sondy v údolní nivě řeky Moravy, v tzv. Chráněné oblasti přirozené akumulace vod „Kvartér řeky Moravy“.

Doposud existuje téměř dvě sta starých vrtů, které z důvodu významného nebezpečí pro tuto oblast vyžadují radikální řešení. Po zkušenostech z povodní v roce 1997 je převážná většina vrtů vážným ohrožením především zdrojů pitných vod  v  okresech Hodonín a Břeclav.

Nebezpečí vyplývající z možné kontaminace hraničních toků řek Dyje a Moravy přesahuje svým významem  hranice České republiky. Některé sondy se nacházejí bezprostředně na břehu řeky Moravy a Dyje a případná ropná kontaminace by zcela  zasáhla vody v řece včetně ohrožení přilehlých území Slovenska a případně i Rakouska.

Z těchto důvodů byla problematika odstranění starých ekologických zátěží zařazena v rámci problémového okruhu „Životní prostředí a přírodní zdroje“  mezi jednu z priorit v opatřeních Programu rozvoje Jihomoravského kraje.

Za mimořádně významný a naléhavý úkol pro jižní Moravu je považována likvidace starých sond na ložisku Hodonín – Nesyt. Likvidace celého ložiska, tj. 127 sond včetně pozůstatků po technologii, sanace a rekultivace území, si vyžádá částku cca 130 – 140 mil. Kč.

Likvidaci tohoto rozsahu  na  ložisku Hodonín – Nesyt je možné provést pouze s účelovou státní podporou.

Sondy na ostatních ložiscích, např. Týnec, Brodské a Lanžhot, jsou staré 25 – 40 let většinou nevyužívané a jen část z nich dotěžuje zbytkové zásoby. Na takové sondy, vzhledem k jejich stáří, není vytvořená dostatečná zákonná rezerva na likvidaci. Je proto žádoucí takovéto likvidační projekty maximálně podpořit udělením  částečné státní dotace, tvořené z odvodů za těžbu ropy podle § 32a zákona č. 44/88 Sb. a v rámci koncepce a politik MPO ČR těmto projektům dávat nejvyšší prioritu.  

V rámci těžby ropy a zemního plynu na jižní Moravě se  odvody za vytěžený nerost  pohybují kolem 80 mil. Kč ročně a část těchto prostředků by se měla na jižní Moravu vracet právě k nápravě škod na životním prostředí, způsobených dobýváním výhradních ložisek ropy a zemního plynu.

Podíl odpovědnosti a podpory za vytváření efektivních podmínek pro likvidace těchto starých nebezpečných zátěží má i vláda.

Likvidace starých sond a vrtů jsou velmi nákladnou a často i rizikovou záležitostí a vyžadují nejen vysokou odbornost a zkušenost  ale rovněž i moderní a spolehlivé technické zázemí.

Moravské naftové doly, a.s.,  tyto podmínky splňují a aktivně se podílejí na likvidaci tohoto typu ekologické zátěže.

Od r.1999 bylo s pomocí státních dotací zlikvidováno celkem 17 vrtů a sond a dvě kaliště v Kvartéru řeky Moravy. Celkové náklady dosáhly téměř 35 mil. Kč.

Staré ropné sondy včetně zbytků starých těžebních zařízení však musí být zlikvidovány spolu s následnou sanací a rekultivací  ropou kontaminovaného okolí tak, aby nebyly nebezpečím pro životní prostředí této překrásné části jižní Moravy, která má tak mimořádný přírodní i kulturní význam. Neřešení tohoto problému by v budoucnu mohlo mít katastrofální  následky.